Sanat İle Anlatıyorum Projesi

Bağış YapGönüllü OlSponsor OlYorum YazLütfen Anketimizi Doldurur musunuz?
Bağış için Kalan Süre: 0 gün
Tamamlanan Bütçe: %0
Toplam Bütçe: 50
  • Paylaş :
Ankara Aile Danışmanları Derneği
Sanat İle Anlatıyorum Projesi
Altındağ|Polatlı|Sincan|Yenimahalle

           

Son dönemin en ağır insani krizine maruz kalan Suriyeliler ve dolayısıyla da bu çatışmanın en büyük mağdurları Suriyeli çocuklardır. Yaşamları, eğitimleri ve refahları olumsuz yönde etkilenmiş, büyük çoğunluğu komşu ülkelere kaçmak zorunda kalmıştır. Gelecekleri belirsiz durumdadır. Suriye krizinden etkilenen ülkeler arasında yer alan Türkiye, en çok sayıda Suriyeliyi ağırlamaktadır. Kamplar ve ev sahibi topluluklarda yaşayan Suriyeli nüfusunun yarısından fazlasını çocuklar oluşturmaktadır ve Suriye’deki krizin uzun sürmesine paralel olarak Türkiye’de korunma arayan Suriyelilerin ihtiyaçlarının boyutları ve derecesi de artmayı sürdürmektedir.

“Sanat ile anlatıyorum” projesinde; savaşın, Suriyeli çocuk ve gençlerin üzerindeki etkisini en aza indirmek, kaygı ve stres ile başa çıkmalarını, duygularını dile getirmelerini, kendilerini ifade edebilmelerini sağlamak, onlara beceri ve motivasyon kazandırmak ve gelecekleri için hedef oluşturmalarına destek olmak amacıyla çocukların sosyal hayata adaptasyonunu kolaylaştırıcı sanatla dışavurum atölyeleri planlanmaktadır. Atölyelerde kum, renkler, resim, kil, ritim, müzik ve dramanın çocukların duygularını dışa vurma araçları olarak kullanılması planlanmaktadır.

Atölyeler Suriyeli mültecilerin Ankara’da en yoğun yaşadıkları Altındağ Belediyesi bölgesinde, Altındağ Belediyesi veya Kaymakamlığı tarafından belirlenecek bir mekanda,  hafta içi, haftada 2 gün, günde 10’ar kişilik, 4 grup olarak (her grup çalışması 1,5 saattir) ve her hafta 70 ila 80 çocuk ile yapılacak şekilde tasarlanmıştır.

Unicef’in 2016 Şubat ayında yayınladığı “Türkiye’deki Suriyeli Çocuklar” raporunda yer alan verilerden alınan aşağıdaki tabloda da açık bir şekilde görüldüğü üzere Türkiye’de korunma arayan Suriyeli çocuk ve gençlerin ihtiyaçları her geçen gün çoğalarak artmaktadır.

Yaşamları, eğitimleri ve refahları olumsuz yönde etkilenmiş, gelecekleri belirsiz durumda olan Suriyeli ve diğer mülteci çocuk ve gençlerin mevcut koşullarına uyum süreçlerini kolaylaştırmayı hedeflemektedir.

Rakamlarla Mevcut Durum

Türkiye’de kayıtlı Suriyeli mülteci sayısı:                                               1,938,999

Kamplardaki Suriyeli mülteci sayısı:                                                        259,277

Ev sahibi topluluklardaki Suriyeli mülteci sayısı:                                 1,679,722

Suriyeli çocuk sayısı (toplam mülteci nüfusunun %54’ü):               1,047,000

Okul çağındaki Suriyeli çocuk sayısı:                                                        663,138

Okula gitmeyen Suriyeli çocuk sayısı:                                                     391,207                                                           

 

“Sanat ile anlatıyorum” projesinde; savaşın, Suriyeli çocuk ve gençlerin üzerindeki etkisini en aza indirmek, kaygı ve stres ile başa çıkmalarını, duygularını dile getirmelerini, kendilerini ifade edebilmelerini sağlamak, onlara beceri ve motivasyon kazandırmak ve gelecekleri için hedef oluşturmalarına destek olmak amacıyla çocukların sosyal hayata adaptasyonunu kolaylaştırıcı sanatla dışavurum atölyeleri planlanmaktadır.  Proje sonunda çocukların bulundukları ortam ve koşullar ile uyum süreçleri kolaylaşacaktır.Yorum Yazın

Ziyaretçi Sayısı : 86